Как да ценообразувате направата на уеб сайт?

Определянето на правилната цена за вашия труд винаги е трудно. Не искате да се продавате излишно евтино, но искате да предложите приемлива цена за вашия клиент. Това ръководство ще ви научи как да таксувате уебсайта, който сте създали.

Вашият бизнес за уеб дизайн е точно това – бизнес. Работите с клиенти не само за интелектуално и творческо удовлетворение, но и за да печелите пари. Поради това определянето на цените за вашите услуги може да бъде затруднено.

За щастие,определянето на цените е изкуство, но също така може да има и научен подход към него. Намирането на правилния подход може да отнеме време. И все пак, разбирането на най-важните елементи, които трябва да имате предвид, може да ви помогне да си осигурите добра печалби ва вашите услуги. Затова сме подготвили някои насоки за ценообразуване на уеб дизайн, за да ви помогнем да започнете.

В този ценови каталог ние ще ви помогнем да определите какво да таксувате за вашите дизайнерски проекти и да разберете най-важните фактори, които трябва да вземете предвид. Също така ще разгледаме различните формати за тарифиране на клиентите. Да започваме!

Средните разходи за изграждане на уебсайт (и защо това е важно за вашето ценообразуване)?

Бюджетът, отделен за даден проект, оказва значително влияние върху крайния резултат. Той може както да улесни, така и да затрудни включването на функционалности и характеристики, както и колко време можете да отделите за работа по дизайна и потребителския опит (UX).

Като уеб дизайнер е от съществено значение да определите цените си, за да се уверите, че сте адекватно компенсирани за времето и парите, които инвестирате в проекти. Ако тарифите ви са твърде ниски, може да не постигнете печалба. Ако тарифите ви са твърде високи, може да загубите клиенти и да дадете предимство на конкуренцията.

Определението на цената за уебсайт може да бъде предизвикателство, тъй като тя може да варира в зависимост от мащабируемостта й. Например, системите за управление на съдържанието (CMS) или различните конструктори на уебсайтове позволяват на потребителите да създадат сайт за няколко долара на месец.

Въпреки това, фрийлансъри с добри умения за дизайн на уебсайт с WordPress от нулата могат да вземат от €500 до €10,000. Агенциите често таксуват още повече.

Минималните необходими разходи за създаване на уебсайт включват хостинг и домейн име. След това има премиум плъгини и теми, поддръжка и функции за сигурност и т.н. Широкият обхват на разходите за дизайн на уебсайт може да направи решението ви какво и как да таксувате доста трудно.

7 фактора, които влияят на това, как да формирате цените на уеб дизайн услугите си

Няма лесен отговор за това какво трябва да таксувате за вашите услуги за уеб дизайн. Има обаче някои ключови фактори, които могат да ви помогнат да вземете решение. Нека да разгледаме седем от тях!

1. Вашето ниво на умения или опит

Разумно е да вземете предвид богатството от опит, който внасяте в даден проект, когато определяте разходите за даден уеб сайт. Според различни източници, годишното възнаграждение за професионалисти в областта на уеб разработката е между 30 000 и 100 000 Евро. Тази разлика зависи до голяма степен от фактори като сертификати и ниво на опит.

Колкото по-сложни и специализирани са вашите умения, толкова повече клиентите ще са готови да ви платят. Когато вашият опит и умения се подобрят, можете да коригирате съответно тарифите си.

Да притежавате демонстрационно портфолио с качествена уеб дизайн работа може да помогне да оправдаете по-високите си тарифи и да убедите клиентите, че можете да отговорите на техните очаквания или да ги превъзмогнете. Ако търсите ориентировъчен ценови диапазон, в който да започнете, проучете как ценообразуват други разработчици на вашето ниво на опит.

2. Типът на уебсайтовете, които проектирате

Видът на уебсайтовете, които проектирате, може да повлияе на ценообразуването ви. Например, по-малко усилия се изискват за създаване на личен уебсайт, в сравнение с изграждането на бизнес уебсайт, като този за електронна търговия на корпоративно ниво.

Определени функционалности и възможности, като интегрирани платежни системи и функции на кошницата за пазаруване, изискват повече време за създаване и внедряване. Освен това, типът клиенти, които търсят индивидуално изградени, сложни уебсайтове, обикновено разполагат с по-големи бюджети.

Разбира се, вие също ще искате да вземете предвид уменията си и вида работа, която можете да вършите за клиент. Ако тепърва започвате и можете да съберете само най-необходимото, това ще повлияе и на сумата, която можете да определите за плащане.

3. Вашата ниша

Подобно на типа уебсайтове, които проектирате, е нишата, в която се специализирате. Някои индустрии имат клиенти, които обикновено са с ограничен бюджет. Например, нишата на личните финанси вероятно включва клиенти, които се фокусират главно върху спестяването на пари и получаването на най-добрите сделки. Това може да затрудни привличането на клиенти с по-високи тарифи.

По-разумно е да започнете в по-малки ниши, където няма много конкуренция и можете лесно да се откроите. Това също може да направи по-лесно намирането на работа чрез маркетинг от уста на уста.. Въпреки това, ако тарифите са ниски, може да разгледате възможността да продължите напред, след като сте изградили определен опит, който можете да използвате.

4. Обхват и размер на проекта

Обемът на проекта играе ключова роля в ценообразуването на уеб дизайна. Ако проектирате персонализиран уебсайт от нулата, можете да вземете значително повече, отколкото ако просто актуализирате съществуващ.

Също така е важно да помните, че някои клиенти могат да предложат промени, които постепенно увеличават обема на проекта. Ако ви плащат на час, това може да не е проблем.

Въпреки това, ако вземате фиксирано възнаграждение, ще искате да включите разходите за евентуални корекции и заявки в цената. Затова е най-добре да имате конкретизирани предварително подробности за обема на проекта в писмен договор.

5. Изискваните функции

Като цяло, колкото по-сложни и комплексни стават функциите, изисквани от вашия клиент за уеб дизайн, толкова по-високи ще могат да бъдат тарифите, които да определите. Както вече споменахме, някои типове уебсайтове може да изискват специфични функции и решения.

Трябва да таксувате клиента си в зависимост от количеството работа, което е необходимо, особено ако включва създаването на персонализирани решения. Това е, за да вземете предвид не само времето, което ще изразходвате за настройка и конфигуриране на разширените функции и възможности, но и разходите за инструменти или добавки, които трябва да закупите, за направите това.

6. Актуалните пазарни тарифи

Един начин да определите какво можете да таксувате или какво потенциалните клиенти могат да си позволят е да отбележите как колегите ви ценят своята работа. Можете да посетите платформи за фрийланс като Fiverr или Upwork.

Като цяло ще искате да вземете предвид:

  • Предлагани вид услуги
  • Ниша и клиентела в уеб дизайна
  • Инструменти и технологии
  • Местоположение на фрийлансъра

Всички тези и още много други фактори могат да доведат до нюанси в методите за ценообразуване. Ще искате да се уверите, че докато използвате текущите цени като референция, също работите по установяване на цени, които са подходящи за вас.

7. Стойността на вашата работа за бизнеса на клиента ви

Тарифирането в зависимост от стойността, която предоставяте на клиента, вероятно е най-добрият начин за определяне на цените на вашите услуги. Едно е да създадете нов уебсайт, който изглежда страхотно. Вашите услуги обаче стават още по-ценни, ако успявате да построите сайт, който им помага да постигнат своите бизнес цели.

Маркетингът на вашите услуги като текуща възвръщаемост на инвестицията (ROI), а не като еднократен разход, може да ви помогне да спечелите повече, отколкото ако сте таксували на час или сте използвали фиксирана ставка. Например, ако вашият дизайн ще увеличи приходите от директни продажби, можете да таксувате процент от общата прогнозна печалба.

Също така може да бъде полезно да тарифирате своите клиенти в зависимост от мащаба на техния бизнес. Например глобалните предприятия като цяло ще бъдат в по-добра позиция от собствениците на малък бизнес, които е необходимо да плащат конкурентни ставки.

Накрая, трябва да обмислите възможността да предложите допълнителни услуги в други области като потребителско изследване, маркетинг на съдържание и други. Можете дори да предложите създаване и управление на проследяването на ефективността с помощта на инструменти като Google Analytics.

Как да таксувате клиентите за вашите услуги за уеб дизайн?

Освен да определите какво да таксувате на клиентите за услугите си по уеб дизайн, също трябва да решите как да го направите. Има множество методи, като най-често използваните са:

  • Часови тарифи. Таксуването на час означава, че просто изисквате плащане за общия брой отработени часове. Тъй като повечето клиенти го очакват, това може да бъде най-добрият ви вариант, когато сте на първите стъпки. Също така ви помага да разберете по-добре колко време изисква всеки вид проект.
  • Фиксирани тарифи. Фиксираните тарифи позволяват на двете страни да се фокусират върху окончателната стойност на проекта. Въпреки това съществува риск от недооценяване на времето и усилията, които ще трябва да вложите в проекта, за да удовлетворите клиента.
  • Месечни ставки. Това е базово таксуване на фиксирани ставки за повтаряща се работа. Ако вашите умения и график позволяват, това е ефективен начин да печелите поддръжници, като предлагате допълнителни услуги като поддръжка на уебсайтове, писане на текстове и оптимизация за търсачки (SEO), управление на хостинг и други.

Струва си да се отбележи, че с нарастването на вашия опит и ефективност, в даден момент таксуването на час може да означава да вършите два пъти повече работа за същото заплащане, както когато сте започнали. За щастие, винаги можете да преминете към друг метод на ценообразуване, ако текущият ви не работи.

Пълно ръководство за ценообразуване на уеб дизайн: Колко да таксувате за един уебсайт?

Заплащането се определя от часовата работа в диапазон от €28 до €34, а типичната средна стойност за опитен фрийлансър се оценява на €75. Разбира се, това варира в зависимост от множество фактори като времетраене на проекта, сложност и дори вашето местоположение. Освен това, при дългосрочни проекти може да се използват по-ниски часови ставки.

Също така може да обмислите определянето на часовите ставки ви въз основа на обичайните фиксирани такси. Според 99designs, фрийланс уеб дизайнерите таксуват между €500 и €5,000 и повече на проектна основа.

Например, при създаването на лендинг страници може да изберете да таксувате клиентите си в по-ниската част на този обхват, докато средните ви ставки за цели уебсайтове могат да достигнат около €6,000 и повече. Специализирани проекти като електронна търговия, които често изискват специфични функционалности като платежни методи, управление на инвентара и други, могат да струват още повече.

Кои услуги, за уеб дизайн не трябва да таксувате?

Като собственик на бизнес, да знаете какво и как да таксувате за услугите си е от ключово значение за устойчивостта ви. Също така е важно да знаете кога да не таксувате клиентите си. С други думи, понякога може да е уместно да предложите безплатни услуги.

Например, когато сте сключили договор за изграждане на уебсайт за клиент, обикновено се подразбира, че ще предоставите адаптивен продукт. Може също така да решите да таксувате по-малко (или изобщо да не таксувате), когато ще използвате отново част от предишната си работа от подобен проект.

Освен това, ако работите за голям и дългогодишен клиент, който се нуждае от решение, което можете бързо да създадете с помощта на инструмент като CMS, може да решите да го предложите „за своя сметка“. В някои отношения допълнителните услуги могат да се разглеждат като начин за показване на признателност, поради което много предприятия често предлагат подаръци в края на годината на лоялни клиенти.

Определете адекватна цена на услугите си за уеб дизайн

Да се научите как да определяте цените на услугите си за уеб дизайн може да отнеме известно време, но усилията си заслужават. Цените ви определят вида на клиентите, които привличате, качеството на работата, която можете да предложите, и др. Освен това, като собственик на бизнес, цените, които предлагате, са важен показател за успех и устойчивост.

В тази статия обсъдихме седем ключови фактора, които ще окажат влияние върху начина, по който определяте цената на услугите си за уеб дизайн, като например нивото на уменията ви, обхвата на проекта и преобладаващите пазарни цени. След като разберете каква цена да поискате за уеб сайта, можете да изберете и начина, по който да таксувате клиентите, независимо дали това ще бъдат почасови ставки, фиксирани суми или месечни такси.

Сподели статията:

Може да харесате и...